Eesti talutool

23. veebruar 2023

ERM kutsub üles saatma Pildiaita pilte oma kodu talutoolist. Huvi pakuvad sellised toolid, mis on tehtud käsitööna 19. sajandil või 20. sajandi alguskümnenditel (kuni umbes 1940) Eestis maapiirkonnas. Seega mitte vabriku- või linnatisleri toodang. Olgu ta oma algsel kujul või parandatud/restaureeritud; võib-olla on see tool hoopis pööningul või kuuri all; võib-olla on tal põhi või jalg katki – sellest ei ole midagi.

Ootame toolist fotot, veelgi parem kui teed tooli eri külgedest mitu fotot. Väga väärtuslik on ka igasugune info, mida oskad lisada tooli päritolu kohta. Kes, millal ja kus selle valmistas? Kui see ei ole teada, siis lisa nii palju infot kui tead: millal ja kust tool sinu koju jõudis? On see ostetud, päritud? Millal ja mida selle juures on parandatud?

Fotosid ootame 2023. aasta suve lõpuni!

Vaata ka: https://www.erm.ee/et/anna-oma-talutoolist-teada

Mina ja mu pere

18. detsember 2021

Alanud on uus fotokonkurss, millest kutsutakse osa võtma kõiki kooliõpilasi – alates esimesest klassist kuni viimaseni välja.

Klõpsa talvevaheajal vahvaid pilte sellest, kuidas sa koos oma perega elad. Missuguseid töid peab keegi tegema? Kes teeb süüa ja kes koristab tuba? Äkki pead abistama vanaema või vanaisa? Või hoopis nooremat õde-venda? Kuidas puhkate? Käite koos sportimas või niisama lustimas? Vaatate üheskoos filme või mängite põnevaid mänge? Veedad aega oma armsa koera või kassiga? Toidad jäneseid ja kanu või hoopis kuldkala? Või aitad oma perel mõnda muud toimetust teha? Ühesõnaga: pildista üles omaenda ja oma pere igapäevane elu koos kohustuste ja puhkehetkedega, vali välja paremad kaadrid ning saada võistlusele!

Osalustöö saatmise tähtaeg on 14. jaanuar 2022.

Vaata lähemalt: Vahva fotokonkurss kooliõpilastele

Konkursi tingimused, auhinnad, nõuded leiad siit.

Maleta naabriga!

7. jaanuar 2021

Paul Kerese 105. sünniaastapäeva tähistamiseks kutsub Eesti Rahva Muuseum koos Eesti Maleliiduga kõiki üles 7. jaanuaril maletama ja mängu jäädvustama. ERMi pildiaita saab fotosid üles laadida kuni 1. aprillini. Parimad ja erilisemad malehetked valib välja žürii aprillikuu jooksul. Auhinnad on välja pannud Eesti Maleliit, ERM, EOK, Kultuuriministeerium, Haridus- ja Teadusministeerium, Maaeluministeerium, Olustvere TMK.

Vaata lähemalt: https://www.erm.ee/et/maleta-naabriga-2020

Fotovõistluse “Minu kihelkond” peapreemia läks Kihnu

14. aprill 2020

ERMi fotovõistlusele “Minu kihelkond” tuli pidu- ja argipäevapilte kõikidest maakondadest. Tuhandeeurone peapreemia läks Kihnu! Suur tänu kõigile!

Vaata lähemalt: https://www.erm.ee/et/news/sajad-inimesed-jagasid-ermiga-pilte-kodupaigast

Leiutamine ja uuendamine

9. aprill 2020

Eesti Rahva Muuseum kogub lugusid, fotosid ja esemeid, mis räägivad inimeste leidlikkusest ja igapäevasest innovatsioonist. See on osa meie argipäevast, kui proovime vajaduse korral leiutada midagi, mis aitab meil oma tegevustega teistmoodi hakkama saada. See võib olla midagi uudset ja teha inimeste elu kergemaks, olgu selleks siis nõukogude ajal pesumasinast tehtud muruniiduk, omavalmistatud puulõhkumismasin, kurgimarineerimise retsept, tänapäevane käsitöötehnika, rõõmumeeter või õpilasfirma toode. Kõik need asjad on sündinud meie leidlikkusest ja soovist mõelda välja midagi uut, et maailma asjadega paremini toime tulla.

Mida põnevat teie olete leiutanud või kuidas olnud loov ja leidlik? Saatke oma fotod Pildiaita!

Vaata lähemalt: https://blog.erm.ee/?p=13498

Elu koroonaepideemia ajal

17. märts 2020

Eesti Rahva Muuseum kogub fotosid sellest, kuidas äkiline ja laiaulatuslik koroonaepideemia koos riikliku eriolukorra kehtestamisega mõjutab ning kujundab ümber Eesti inimeste igapäevaelu.

Paljud inimesed on kodus karantiinis, teised jäänud kaugtööle. Meelelahutuskohad on suletud, samuti mitmed ametiasutused. Piirid on kinni, inimeste liikumine raskendatud. Lapsed ei käi koolis ja vanavanematega on soovitatud distantsi hoida. Poed osteti esimese ehmatusega paljudest kaupadest tühjaks. Eesti inimestele ei ole kunagi varem nii palju käte pesemisest räägitud ega seda nii põhjalikult õpetatud. Igasugused seltskondlikud koosviibimised on soovitatud edasi lükata ja inimesi innustatakse loodusesse matkama minema.

Kuidas inimesed uue elukorraldusega kohanevad, mida eriolukorra tõttu tuleb läbi elada? Kuidas elad sina ja sinu pere, mis toimub sinu ümber? Pildista see üles ja saada fotod Pildiaida vahendusel muuseumile!

Fotokonkurss “Minu kihelkond”

20. juuni 2019

Juba kümme aastat paistavad suurematel Eesti maanteedel liiklejatele silma pruunid kihelkonnasildid. Esimesed tähised avas Eesti Rahva Muuseumi 100. sünnipäeval 14. aprillil 2009 president Toomas Hendrik Ilves Tartu-Räpina-Võru maanteel Luunja sillal Tartu-Maarja ja Võnnu kihelkonna piiril. Nüüd, 10 aastat hiljem ERM110, EV100 ja juubelilaulupeo pidustuste aegu jõudis kihelkonnapiiride tähistamine Eesti maanteedel lõpule. Kokku paigaldati 1230 silti, mis märgivad 107 kihelkonna piire (lähtedaatum 24.02.1918).

Eesti Rahva Muuseum tähistab kihelkonnapiiride märkimise suurprojekti lõppemist fotovõistlusega “Minu kihelkond”, kuhu on oodatud fotod aastatest 2018–2020, mis kujutavad kihelkonnaelu nüüdisajal nii pidu- kui ka argipäeval, nii suvel kui ka talvel, kajastades kihelkonna iseärasusi.

Konkurss kestab 20. juunist 2019 kuni 1. märtsini 2020.

Võitjad kuulutatakse välja 14. aprillil 2020 Eesti Rahva Muuseumi 111. sünnipäeval.

Võistluse koostööpartnerid on EV100, Laulu- ja Tantsupeo SA ning Maaleht.

Tutvu enne foto üleslaadimist kindlasti ka konkursitingimustega.

Kihelkondade kaardi leiad siit (vali kiht kihelkonnad).

Eesti koolivorm 2019

26. aprill 2019

ERMi Pildiaidas on tänasest avatud eraldi rubriik Eesti koolides praegu kasutusel olevate koolivormide fotodele. Palume foto juurde lisada ka kirjelduse, sh kooli, vormi kavandaja/disaineri nime, millises kooliastmes vorm kasutusel on, kas tegemist on uue disainiga või on taastatud varasem ajalooline vorm jne.

Valiku koolivormidega saab tutvuda 1. septembrini 2019 avatud näitusel Vormitud lugu 12 ERMi osalussaalis.

Päev meie pere elus

14. mai 2018

Eesti Rahva Muuseum kutsub kõiki peresid  jäädvustama üht tavalist päeva oma pere elus. Võimaluse korral hommikutundidest õhtuste hetkedeni. Palun lisage foto(de) kirjeldusele ka kuupäev ja kellaaeg.

Sokud

1. veebruar 2017

Eesti Rahva Muuseumi Pildiaidas on tänasest avatud omaette rubriik sokkudele ja sokujooksule, mis on eelkõige saarte ja Lääne-Eesti komme. Saaremaal on see kristluse-eelne viljakusmaagiaga tava mõnes külas elujõus tänini. Sokku teevad uusaastaööl mehed, kelle maskeering koosneb looga otsas sokusarvedega puidust peast ja pahupidi kasukast. Sokud külastavad peresid, et soovida uueks aastaks õnne, puksida, tantsida ja saada vastu meelehead. Pildiaita on oodatud vanad ja uued digifotod, mis sokukommet kujutavad.

Rohkem infot saab sokukombe kohta Eesti vaimse kultuuripärandi nimistust:

http://vkpnimistu.rahvakultuur.ee/index.php?page=Public.Knowledge&area_id=86&id=253

Fotovõistlus “Maleta naabriga!”

8. september 2016

Fotovõistlus “Maleta naabriga!” on lõppenud. Muuseumisse saabus 189 fotot Harju-, Ida-Viru-, Jõgeva-, Järva-, Lääne-, Lääne-Viru-, Põlva-, Pärnu-, Rapla-, Saare-, Tartu-, Valga-, Viljandi- ja Võrumaalt ning väljastpoolt Eestit. Suur tänu kõigile osalejatele!

Tulemusi vaata:

http://www.erm.ee/et/maleta%20naabriga

Konkursiväliselt võib Pildiaidale malepilte ka edaspidi saata.

Paul Kerese aasta

7. jaanuar 2016

Paul Kerese 100. sünniaastapäeva tähistamiseks ootab Pildiait malesõprade algatusel fotosid teemal “Maleta naabriga!” Pilte, millel kujutatud maletajaid, malendeid, ka maletamiskeskkonda, saab saata 20. augustini. Saabunud fotod osalevad võistlusel ja jäävad hiljem hoiule Eesti Spordimuuseumi.

Vaata lähemalt:

http://www.erm.ee/et/Uudised/731/jaadvusta-naabriga-maletatud-hetk-pildiaita

Pildiait tõstab WC-kultuurilt kaane

8. mai 2015

Sel suvel ootab ERMi Pildiait fotosid kodustest tualettruumidest – vesiklosettidest, kuivkäimlatest, välikäimlatest; tualettruumidest koos duši või vanniga või sellistest, kus on ainult klosett. Valik saadetud fotodest on kavas eksponeerida Raadile valmiva uue muuseumi püsinäitusel. Ootame fotosid kuni 1. septembrini 2015.

Püsinäitusele plaanitava fotogalerii eesmärk on näidata, kuidas me tänapäeva argikultuuris varjame ja häbeneme inimeste väljaheidete teemat käsitleda. Käimla teema on sügavalt isiklik: häbenetakse sealt kostuvaid helisid ja kirbet lõhna, nähtavus väljapoole on rangelt piiratud ning lisaks ei taha keegi sellel teemal pikalt peatuda. Ometigi on see ajaloo seisukohalt üks tarvilik kild, mis annab edasi kaasaja eluolu kirjelduse. Selleks, et ajalugu ei jääks rahva jaoks sügavalt mõtlikul teemal kaanetatuks, kutsub ERM jäädvustama stiilseid ning huvitava disainiga WC-sid.

Emadepäev

5. mai 2015

Eesti Rahva Muuseumi Pildiait ootab fotosid sellest, kuidas Eestimaal emadepäeva tähistatakse. Pildile võib jäädvustada kõike, mis on emadepäevaga seotud. Oodatud on ka fotod varasematest aastatest. Veeda emaga üks ilus päev ja aita säilitada Eesti kultuurilugu!

Mardi- ja kadripäev

5. november 2014

Ootame Pildiaita fotosid mardi- ja kadripäeva tähistamisest, santide kostüümidest ja esinemistest, meelehea andmisest ja muudest kommetest.

Eesti Rahva Muuseumi fotonäitus Kodumaa pildid

5. november 2014

2013. aastal Eesti Rahva Muuseumi korraldatud Kodumaa piltide kogumisvõistluse parimate autasustamine toimus 23. veebruaril 2014 Pärnus Endla teatris. Võitjad valiti 360 osavõtja ja rohkem kui 2000 foto seast. Samas avati nende töödest koostatud näitus Kodumaa pildid (23.02–29.03), mida on aasta jooksul eksponeeritud veel Tartus Tasku keskuses (01.04–30.04) ja Tartu Kiirabi koolituskeskuses (10.10–31.12).